Święcenia Diakonatu

W uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej święcenia diakonatu z rąk abp. Marka Jędraszewskiego przyjęło ośmiu kleryków, wśród nich nasz parafianin Marcin Skowron.

Święcenia diakonatu poprzedza pięcioletnia formacja w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Był to czas wypełniony modlitwą, studiami na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz licznymi praktykami duszpasterskimi. Patronem rocznika jest błogosławiony Michał Giedroyć.

W homilii metropolita krakowski podkreślił, że aby dobrze zrozumieć posługę diakońską, trzeba ją osadzić w tajemnicy prawdy o Dobrym Pasterzu. W tym kontekście zwrócił uwagę na relacje łączące Jezusa z Bogiem Ojcem. Syn używa sformułowań „jestem w Ojcu” i „miłuję Ojca”. – To poznanie przekraczające wymiar czysto intelektualny – poznanie pełne miłości, poznanie wypływające z samego zakorzenienia w Ojcu, przyjmuje kształt poznania i miłości jednocześnie pełnej ofiary z siebie – mówił arcybiskup zaznaczając, że Golgota stała się świadectwem tego, jak Chrystus znał Ojca, jak bardzo Go kochał wypełniając Jego wolę, jak bardzo „był w Nim”. – Jego świadectwo stało się wzorcem dla wszystkich świętych męczenników tworzących dzieje Kościoła – mówił metropolita wskazując na przykład św. Stanisława – „biskupa-świadka swej miłości, swego poznania i swego zakorzenienia w Chrystusie i Jego Ojcu”.

Podczas święceń diakoni przyrzekają Kościołowi głosić wiarę słowem i czynem, pogłębiać ducha modlitwy, kształtować swoje postępowanie na wzór Chrystusa, zachowywać celibat oraz cześć i posłuszeństwo biskupowi ordynariuszowi.

Nowo wyświęceni diakoni podejmą w ciągu najbliższego roku posługę w wyznaczonych parafiach i równocześnie rozpoczną ostatni okres formacji, przygotowujący ich do święceń prezbiteratu.

Polecamy każdego diakona, a w sposób szczególny diakona Marcina Bogu w szczerej modlitwie, by wiernie i z oddaniem sprawował posługi powierzone mu przez Kościół.

Foto:  Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej